Apeli Të lëvrohet fond për memorialin

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

 

30/07/2010 Tė pėrndjekurit politikė nė protestė kundėr Bashkisė. 

Protestuesit kėrkuan tė ndėrpriten punimet tek ish-pėrmendorja.

“Paralajmėrojmė politikėn dhe shtetin se ne nuk do tė lejojmė heshtjen tuaj. Por memoriali do tė jetė kėtu, dhe pa kaluar mbi trupat tanė, ju politikanė nuk mund tė prishni memorialin e krimit komunist”. Ky ishte apeli i ardhur dje nga tė pėrndjekurit politikė, tė cilėt protestuan dje nė sheshin “Skėnderbej”, para vendit ku ndodhej mė parė ish-monumenti i diktatorit Enver Hoxha, i rrėzuar mė 20 mars tė vitit 1991

Drejtuesi i Shoqatės Mbarėkombėtare pėr Integrimin e tė Pėrndjekurve, Besim Ndregjoni, i kėrkoi Bashkisė sė Tiranės tė ndėrpresė punimet pikėrisht nė vendin e ish-pėrmendores, ku sot ėshtė vendosur tabela qė pėrmban bilancin e krimeve tė komunizmit. Nga ana e tij, kryetari i Qendrės sė Rehabilitimit tė torturės, Adrian Kati, vuri nė dukje se “vijimi i punimeve pranė vendit qė tė pėrndjekurit politikė e kanė shėnjuar si vendin e kujtesės ndaj krimeve komuniste, ėshtė shenjė e mosrespektimit tė kėsaj shtrese tė pėrvuajtur, qė ka kontribuar nė ardhjen e demokracisė nė Shqipėri. Sipas tyre, nė kėtė vend u vendos memoriali kushtuar mijėra shqiptarėve qė u masakruan nga diktatura komuniste, ashtu siē kanė bėrė tė gjitha vendet ish- komuniste, por politika ka problem qė ta mbulojė kėtė krim, ashtu siē bėri me deformimin e burgut tė Burrelit, Spaēit, Qafė-Barit e me radhė. 

           Apeli:

 “I bėjmė me dije zotit Edi Rama tė tėrheqė menjėherė ekskavatorėt dhe tė lėvrojė fondin pėr ndėrtimin e kėtij memoriali. Ndėrtimi i kėtij memoriali ėshtė detyrim kombėtar pėr t’u kėrkuar ndjesė tė gjitha familjeve shqiptare qė u masakruan nga ajo diktaturė. Kėrkojmė nga Kryeministri lėvrimin e fondit pėr ndėrtimin e kėtij memoriali, dhe deklaratėn publike se memorizimi i krimit komunist duhet tė jetė prioritet i kėsaj Qeverie, qė ka ardhur nė pushtet me votat e kėsaj pjese tė shoqėrisė”, vlerėsuan dje tė pėrndjekurit politikė. Por njėkohėsisht kėrkuan nga politika tė deklarohen se janė pėr tė vėrtetat historike tė kėtij kombi apo duan tė vazhdojnė formalizmat ndaj krimit komunist.